- Kaltinėnai – ypatinga vieta
- 5 geriausios vietos, kurias privalote aplankyti lietinguoju metų sezonu
- Švenčionių rajonas
- Maitinimo paslauga ir pramogos
- Po kalvotąją Žemaitiją
- Gyvūnija Europoje
- Kaimo turizmo marketingas 🦊
- Kaimo turizmo teisiniai pagrindai
- Kelionės siejamos su renginiais
- Minimalūs reikalavimai turizmo sodybai
Turizmo įstatyminė bazė Lietuvoje nėra itin plati, ją veikiau būtų galima apibūdinti kaip esančią plėtros stadijoje. Vis dėlto, kaimo turizmo paslaugų verslą reguliuoja keletas tarpusavyje susijusių įstatymų: Lietuvos Respublikos Civilinis kodeksas, Turizmo, Žemės, Ūkininko ūkio, Aplinkos apsaugos, Miškų, Vandens ir kiti įstatymai.
Vienas iš svarbiausių poįstatyminių aktų yra 2003 m. kovo 27d. Valstybinio turizmo departamento patvirtintas įsakymas dėl Kaimo turizmo paslaugos teikimo reikalavimų. Svarbiausi reikalavimai yra šie:
- Kaimo turizmo paslaugos teikėjai, informuodami turistus, privalo pateikti tikslią ir teisingą informaciją apie kaimo turizmo paslaugos teikimo vietą, apgyvendinimo ir kitų teikiamų paslaugų pasirinkimą ir kainas. Apgyvendinimo paslaugos paros kaina, nurodyta užsakymo priėmimo metu, negali būti didinama turisto atsiskaitymo už suteiktas paslaugas metu.
- Patalpos turi būti švarios, tvarkingos ir saugios bei nuolat prižiūrimos, kad jose nebūtų pelių, vabzdžių ar kitų kenkėjų. Už aplinkos bei patalpų priežiūrą atsako paslaugų teikėjas. Svečių kambarių parametrai turi būti ne mažesni negu nurodyta higienos normoje HN 118:2002 “Apgyvendinimo paslaugų saugos sveikatai reikalavimai”, o apgyvendinimui naudojama įranga turi tenkinti šios normos reikalavimus.
- Aktyvaus poilsio (pramogų) tikslais gali būti nuomojama arba suteikiama naudotis bendra tvarka atitinkama įranga ir priemonės (valtys, baidarės, dviračiai, karietos, žvejybos įrankiai, jodinėjimo ir kitas sportinis inventorius), taip pat įrengiamos sportinių žaidimų aikštelės. Visa įranga ir priemonės turi būti tvarkingos, nuolat prižiūrimos ir atitikti saugaus naudojimo reikalavimus.
- Kaimo turizmo paslaugos teikėjai turi sudaryti kaimo turizmo paslaugos teikimo reikalavimus atitinkančias sąlygas ir turėti pažymėjimą apie šių reikalavimų įvykdymą. Kaimo turizmo paslaugos teikimo pažymėjimą išduoda savivaldybė, kurios teritorijoje teikiama ši paslauga, arba jos įgaliota institucija, ir pateikia informaciją Nacionalinei turizmo informacijos sistemai.
Kaimo turizmo teikimo paslaugos su paslaugų gavėjais dažniausiai sudaromos žodžiu. Susitariama dėl apgyvendinimo sąlygų, maitinimo, kainos, kartais sumokamas avansas ir tuo laikoma, kad sutartis sudaryta. Tokios žodinės sutartys įstatymui neprieštarauja. Tačiau, kai kuri nors sutarties šalis savo įsipareigojimų pagal sutartį neįvykdo, arba netinkamai įvykdo (nesuteikia paslaugos arba suteikia nekokybišką paslaugą, nesumokama už paslaugą arba sumokama ne visa sutarta suma, įvyksta nelaimingas atsitikimas sodyboje ir pan.) apginti savo pažeistas teises, kompensuoti nuostolius, įrodyti savo teisumą praktiškai yra neįmanoma.
Kaimo turizmo veikla, kaip ir visos kitos veiklos, kurioms išduodami patentai, neturi atskiro apskaitos tvarkymo reglamentavimo ir sodybininkas pats gali pasirinkti kokiu metodu tvarkyti savo finansinę dokumentaciją.
Lietuvos kaimo turizmo asociacija
Lietuvos kaimo turizmo asociacija (LKTA) – nevyriausybinė organizacija, viena iš Žemės ūkio rūmų narių, vienijanti daugelį Lietuvos kaimo turizmo paslaugas teikiančių sodybų šeimininkų.
LKTA tikslai:
- atstovauti Asociacijos narių interesams įvairiose institucijose ir organizacijose;
- koordinuoti Asociacijos narių veiklą plėtojant kaimo turizmą Lietuvoje;
- rengti seminarus, konferencijas, muges, parodas, metodines priemones, informacinius biuletenius asociacijos ir jos narių veiklos klausimais;
- kelti Asociacijos narių kvalifikaciją, organizuoti stažuotes šalyje ir užsienyje;
- analizuoti kaimo turizmo paslaugų paklausą šalies viduje ir užsienyje;
- bendradarbiauti su Lietuvos Respublikos, kitų šalių ir tarptautinėmis analogiškomis organizacijomis, būti jų nare;
- dalyvauti rengiant ir svarstant naujus Lietuvos Respublikos įstatymų projektus, reglamentuojančius Asociacijos ir jos narių veiklą.
Šiuo metu asociacija vienija per 971 narių. Tai ne tik kaimo gyventojai, teikiantys kaimo turizmo paslaugas, bet ir žemės ūkio mokyklos, kitos mokymo institucijos, rengiančios turizmo ir kaimo turizmo organizavimo specialistus. Kaimo turizmo verslo savininkui naudinga būti asociacijos nariu, nes Lietuvos kaimo turizmo asociacija – savarankiška ne pelno organizacija, vienijanti Lietuvos Respublikos žmones, užsiimančius kaimo turizmu, bendriems jų poreikiams tenkinti ir uždaviniams įgyvendinti. Į organizacijos uždavinius įeina:
- Reguliavimas ir parama efektyviai ekonominei veiklai organizuoti;
- Verslo ir valdymo konsultacijų teikimas;
- Suaugusiųjų ir kitas, niekur nepriskirtinas, švietimas;
- Turtingos duomenų bazės apie kaimo turizmo sodybas sukūrimas internete, kur galima rasti daug informacijos apie paslaugas ir jų lygį, sodybų išsidėstymą, kainas.
Asociacija turi savo patentuotą ženklą- tai žaliame fone stovintis baltas gandras .